Blog

Kakšna so navodila pred in po terapiji z botoksom in dermalnimi polnili?

Z upoštevanjem nekaj zares preprostih pravil si boste po terapiji z botoksom ali dermalnimi polnili zagotovili hitrejše okrevanje in optimalne rezultate.

Glajenje gub z botoksom je preprost, varen, minimalno boleč in učinkovit način pomlajevanja obraza, ki praktično ne zahteva okrevanje. To pa ne pomeni, da previdnost in upoštevanje navodil po aplikaciji botoksa nista potrebna. Le tako lahko zagotovimo najboljše možne rezultate posega. Podobno velja tudi za pomlajevanje obraza z dermalnimi polnili.

Kaj odsvetujemo pred in po terapiji z botoksom in dermalnimi polnili?

botoks
Image by freepik

V Urbani Estetiki vam po glajenju gub z botoksom in pomlajevanju obraza z dermalnimi polnili vedno podamo natančna priporočila za ravnanje po posegu. Naš cilj je zagotoviti optimalne rezultate in hitro okrevanje ter preprečiti morebitne zaplete. Kaj vse torej odsvetujemo po aplikaciji botoksa ali dermalnih polnil?

Izogibajte se visokim temperaturam: Prekomerna vročina lahko pripomore k otekanju in vnetju ter poveča tveganje za nastanek podplutb, zato je priporočljivo, da se soncu, savni in solariju odrečete vsaj dva dni po terapiji. 

Omejite telesno vadbo: Telesna vadba poveča prekrvavitev, kar lahko na mestu terapije povzroči otekanje in podplutbe. To ne velja le za visoko intenzivne vadbe, temveč tudi za jogo in pilates. Po terapiji z botoksom obstaja tudi tveganje, da bi se preparat ob intenzivni vadbi razširil na mišice na katere z njim ne želimo delovati. Priporočamo, da se v prvih 24 urah omejite na lahkoten sprehod.

Ne ležite: Svetujemo, da se vsaj 4 ure po posegu izogibate ležanju. Zlasti je to pomembno po terapiji z botoksom, ki bi se lahko z nezavednim pritiskom ob ležanju razširil na mesta, kjer ne želimo njegovega učinka. 

Ne uporabljajte ličil: Rdečice in sledi vbodov po posegu ni priporočljivo prekrivati z običajnimi ličili, saj ta predstavljajo tveganje za okužbo. Pred odhodom iz klinike bomo sledi posega na vašo željo prekrili z dermatološkim korektorjem in vam svetovali glede varnega ličenja v domačem okolju. Že dan po posegu se lahko vrnete k svoji običajni rutini ličenja. 

Izogibajte se masaži obraza: Masaža spodbuja prekrvavitev in limfno drenažo, zato je na splošno lahko koristna. V prvem tednu po terapiji z botoksom ali polnili se ji raje izognite, saj z vsakršnim pritiskom preparat lahko migrira na neželeno mesto. 

Ne drgnite si obraza: V prvih urah po terapiji se je najbolje popolnoma izogibati dotikanju obraza, zlasti na področju aplikacije botoksa. Kadar si želite odstraniti preostanek ličil je pomembno, da vsi gibi na področju terapije potekajo s krožnimi gibi stran od oči. 

Ne jemljite zdravil za redčenje krvi: En teden pred posegom in 3 dni po posegu, ne jemljite zdravil, kot so Aspirin in druga nesteroidna protivnetna zdravila, saj se zaradi njihovega vpliva na strjevanje krvi poveča tveganje za nastanek podplutb na mestu vboda. Iz enakega razloga dva dni pred postopkom odsvetujemo uživanje česna, vitaminov C in E ter prehranskih dodatkov kot so Ginseng, Ginko biloba in drugih, ki pospešujejo prekrvavitev. Predpisane redne terapije z Aspirinom ali drugimi zdravili za redčenje krvi nikoli ne prekinjajte brez prehodnega posveta z zdravnikom. 

Ne pijte alkohola: Alkohola ni priporočljivo uživati dan pred in na dan posega z botoksom ali dermalnimi polnili, saj zaradi vpliva na strjevanje krvi povečuje možnosti za pojav podplutb.

Dva tedna po posegu z dermalnimi polnili ne hodite k zobozdravniku: Polnila v ustnicah, okoli ust in v nazolabialnih gubah lahko med zobozdravstvenim posegom migrirajo na neželena mesta, poleg tega pa obstaja tudi tveganje za bakterijske okužbe. V kolikor ne gre za nujen primer svetujemo, da med posegom z dermalnimi polnili in obiskom zobozdravnika preteče teden do dva. Tako se izognemo morebitnim zapletom in zagotovimo varno okrevanje po obeh posegih. 

Za vsakršen poseg na obrazu je pomembno, da imate zdravo zobovje in dlesni. V primeru aktivnega vnetja na področju zob, zobnih korenin ali dlesni je potrebno pred estetskim posegom le to sanirati pri zobozdravniku. 

Po posegu z dermalnimi polnili se izogibajte nošenju očal:  Po aplikaciji dermalnih polnil na področju nosu, lic in okrog oči je najbolje, da se izogibate nošenju očal, ki bi lahko povzročila pritisk na polnilo, migracijo polnila in s tem udrtino na mestu pritiska. To velja tudi za sončna, smučarska, plavalna in druga očala. 

 

Kaj svetujemo za hitrejše okrevanje?

Image by valuavitaly on freepik

Spite z dvignjenim vzglavjem: Po posegu z dermalnimi polnili prvo noč med spanjem uporabite dodatno blazino. Dvignjeno vzglavje bo pripomoglo k hitrejšemu zmanjšanju otekline. 

Področje terapije hladite: Injicirana področja po aplikaciji dermalnih polnil večkrat hladite z ledom, ki ga zaščitite s čisto tkanino (gazice, kuhinjska krpa, robčki iz blaga). S hlajenjem boste zmanjšali oteklino, podplutbe in pospešili okrevanje. 

Za hitrejše izzvenetje podplutbe lahko uporabite mazila za podplutbe: Mazila kot so Hepan gel in preparati z arniko pripomorejo k hitrejšemu izzvenetju podplutbe. 

Morebitne podplutbe lahko prekrijete z ličili: Dan po posegu lahko na področje morebitne podplutbe nanesete korektor ali puder. 

Po kolikšnem času lahko realno ocenimo rezultat terapije?

Za oceno realnega rezultata tako botoksa kot tudi polnil mora preteči določen čas v katerem se polnila dokončno integrirajo v tkiva, botoks pa doseže svoj polni učinek. Kljub temu, da bodo učinki terapije vidni že prej, mora pred morebitno korekcijo preteči minimalno en teden. V kolikor bi imeli pred tem časom morebitna vprašanja, nas lahko kadarkoli kontaktirate.